Jaký luk se hodí k jakému účelu?
Asi se ptáte, jak se v dnešní nepřeberné nabídce luků zorientovat a jak vybrat ten správný luk. Na začátku je třeba se seznámit se třemi základními typy luků:
1. Přímé luky
Tyto luky představují nejstarší a nejjednodušší druh luků. Přímý luk má víceméně rovné tělo, na jehož koncích jsou dva zářezy na upnutí tětivy. Přímé luky mají následující poddruhy:
1.1. Dlouhé luky (longbow) – jejich délka odpovídá tělesné výšce lukostřelce. Rameno má oválný zploštělý profil. Příkladem může být anglický přímý luk (English longbow).
1.2. Plochý luk – je kratší, má plošší široká ramena, odsazenou rukojeť, může být též reflexně deflexní. Příkladem může být Indiánský luk.
2. Reflexní luky
Jejich ramena se na koncích stáčí vpřed po směru střelby. Tětiva se tedy na koncích dotýká ramen. K odpoutání tětivy dochází až při plném natažení luku. I zde existují poddruhy:
2.1. jednodílné reflexní luky
2.2. trojdílné s masívním středem a dvěma vyměnitelnými rameny
3. Kladkové (kompozitní) luky
Kladkové luky jsou moderní variantou luků. Připomínají kladkostroj. U nich je tětiva a kabel veden přes excentrická (nesoustředná) převodní kolečka (kotouče). Ty působí jako páka a mění přitom akční úhel a sílu na páce, zatímco jsou k sobě pomocí kabelů stahována ramena luku. Tímto způsobem se můžeme pohybovat efektivněji v oblasti předávání energie luku do šípu. U tohoto typu luků se dosahuje plné síly tahu velmi brzy. Lukostřelec tedy i při plném nátahu drží jen zlomek síly tahu. Existuje mnoho modelů, které se od sebe liší jen málo. Lze říci, že mezi kladkovými luky se objeví každou chvilku nějaká novinka, proto se raději do dalšího dělení na poddruhy nebudeme pouštět.
*
Přímé a reflexní luky dělíme ještě podle materiálu a konstrukce. Prosté jednodílné luky se skládají z jednoho kusu dřeva. Luky z přírodních materiálů mívají příznačný název. Dřevěné luky mohou mít např. bambusový backing (zadní strana luku na straně střelce). Známý je např. klasický asijský kompozitní luk ze dřeva a rohoviny. Moderní doba přinesla nové materiály, jako jsou např. sklolaminát nebo karbon. Tyto luky se vesměs označují jako laminátové.
Někdy luky dělíme podle použití na jezdecké, lovecké či sportovní. Toto dělení je však nejednoznačné a vágní. Každý luk je v podstatě možné použít k jakémukoliv druhu lukostřelby, lišit se bude jen úspěch takového použití. Jezdecký luk nemusí být např. nezbytně jednodílný krátký zvratný. Z koňského hřbetu se např. střílelo i extra dlouhými japonskými luky, a to jak při lovu, tak i při válčení. Tento luk byl tedy současně lukem jezdeckým, loveckým i sportovním.
Též je možné dělit luky podle výbavy a příslušenství na:
- Prosté luky (bez další výbavy a příslušenství)
- Luky, které se natahují prsty, ale vypouštějí pomocí mechanické pomůcky (release)
- Luky s mířidlem a základkou – oproti těm, kde šíp před vypuštěním spočívá na ruce
Pokud se budeme bavit o sportovní lukostřelbě, dělí se luky podle stylu. Styly se rozlišují podle třídy luku. V rámci stylu pak ještě rozlišujeme věkové třídy. Klasifikace stylů se může lišit dle lukostřeleckého spolku. Zpravidla se řídí
- typem luku
- materiálem (např. historické luky)
- výbavou a povoleným příslušenstvím (Freestyle limited nebo unlimited)
- technikou střelby či mířením (např. Barebow nebo Bowhunter)
Lukostřelbu je též možné dělit podle způsobu střelby či místa, kde se střílí na:
- lukostřelbu v přírodě či hale
- lukostřelbu na konstantní vzdálenost (FITA) nebo ve volném prostranství (polní střelba)
- lukostřelbu se sportovní ambicí či jen jako volnočasovou aktivitu
- lukostřelbu se zájmem o historii či fascinaci moderní technologií
- lukostřelbu jako kolektivní zábavu či formu hledání sama sebe v rámci relaxace v klidu a osamění
Většinu disciplín lze zastat takřka každým lukem. Samozřejmě existují i omezení. Na středověkém turnaji by Vás jistě s kladkovým lukem neuvítali s úsměvem. Pro Kyudo je zase přípustný jen a pouze japonský luk.
Tuším, že už Vám uvedené způsoby dělení notně zamotaly hlavu. Přesto stále hledáte odpověď na otázku:
S kterým lukem mám tedy střílet?
Máme pro Vás jednoduchou radu: Osahejte si nejprve více druhů luků. Možnosti se nabízejí např. na různých jarmarcích, městských slavnostech, turnajích pro veřejnost, dovolených či dokonce v rámci kurzu lukostřelby pro veřejnost.
Ten správný luk pro Vás poznáte ihned, jako byste jím byli magicky fascinováni a přitahováni. Je jasné, že základní směr je již ve Vás. Není moc pravděpodobné, že si nadšenec do moderní techniky, který je posedlý šroubováním a nastavováním kladkového luku, svůj ideální luk najde na středověké slavnosti. Indián či lesní tulák těžko najde zalíbení v hi-tec kladkovém luku s hliníkovým středem, mířidlem, stabilizátorem a vodováhou. Rozhodnout se tedy nakonec není tak těžké, je třeba jen chtít a věnovat výběru luku trochu času.
Před samotnou koupí je třeba si zodpovědět dvě důležité otázky:
- Jakou sílu tahu volit? Luk byste měli napínat s relativní lehkostí. I po celodenní střelbě na turnaji by to pro Vás mělo být snadné stejně jako na začátku turnaje. Hrubé doporučení je pro začátek: ženy kolem 25 liber, muži do 40 liber.
- U luků s výklenkem ve středu je třeba také dát pozor na to, zdali se jedná o luk pro praváka (tahá tětivu pravou rukou, luk drží v levé ruce), nebo leváka.
Chcete-li luk zakoupit za dobrou cenu, doporučujeme zakoupit luk na internetu. Doporučujeme např. obchod Outfit4Events, kde nabízejí kvalitní luky od renomovaných výrobců.