Jak zjistit svou délku nátahu?

  1. Metoda

Jednou metodou je použití měřícího šípu. Jednoduše se postavíme jako při lukostřelbě (bokem směrem k cíli). Končík měřícího šípu nasadíte na tětivu a plně natáhnete tětivu. Příklad pro praváka: Levá ruka je napnutá (přímo natažená), opírá se o střed luku. Levá ruka napne tětivu až k bradě. Druhá osoba pak odečte hodnotu, která je viditelná před lukem (směrem k cíli).

  1. Metoda

Druhým způsobem si vystačíte sami (nepotřebujete druhou sosbu) a postačí vám obyčejný krejčovský metr. Opět příklad postupu pro praváka. Konec krejčovskéhu metru sevře mezi palec a ukazovák a přiloží v lukostřeleckém postoji k bradě.

V levé ruce necháme krejčovský metr prokluzovat mezi ukazovákem a prostředníkem. Dlaň sevřeme do pěsti a ruku napřímíme, jako by se opírala o luk. Mezi bradou a napřímenou levou rukou je nyní metr přímo natažený. Pozor, některé krejčovské metry jsou lehce pružné, příliš jej tedy nenapínejte. Hodnota na ukazováku odpovídá vaší individuální délce nátahu. Pokud odečítáte v centimetrech, je nutné hodnotu vydělit 2,54, abyste získali hodnotu v palcích.

  1. Metoda

Na třetí způsob potřebujete pevnější skládací (zednický) metr. Jeho konec si opřete pod krční jamku za držení s předpaženýma rukama metr přidržujte nataženými prsty obou stran. Tam, kam vám dosáhnou prostředníky odečtete svou individuální délku nátahu. Opět je třeba vydělit pro hodnotu v palcích.

Délka nátahu

Délka nátahu

A proč je třeba svou délku nátahu znát?

Síla tahu u luku se zjišťuje zpravila v délce nátahu 28 palců, pokud je Vaše délka nátahu větší, luk přetahujeme a síla tahu roste. Pokud máte naopak kratší délku nátahu, luk nedotahujete a uváděné síly tahu luku ani nedosáhnete. Délka nátahu nám též pomůže určit, jakou délku šípu potřebujete.