Bolí střelba z luku?

Začátečníci v lukostřelbě často naříkají na bolest v lokti a kvůli modřinám na předloktí. Ne vždy však stačí jen nasazení chráničů. Máme pro Vás několik rad, jak bolestivým vzpomínkám na lukostřelbu předejít.

Pozice lokte

Je chybou, když úplně propínáte ruku, ve které držíte luk. Při výstřelu každý luk cukne a „kopne“ do ruky  (vyvine tzv. Hand shock neboli zpětný ráz). Pokud si nechcete „vyrobit problém“ v zápěstí, lokti, rameni či zádech, je třeba tento šok pružně zachytit a utlumit. Pokud je loket zcela propnutý, stává se paže NEpružnou a náraz se přenáší do vyjmenovaných kloubů a zad, které po chvíli střílení zpravidla začínají bolet.

Paži tedy při střelbě mějte mírně pokrčenou. Snadno tak šok odpružíte. Je na to potřeba jen malá síla. Pohlídejte si, aby byl loketní kloub vytočený do strany (nikoli směřoval k zemi). Lehce si to vyzkoušíte i bez luku, stačí se pěstí opřít o zeď a sledovat svůj loket.

Vytočením lokte vně do strany se automaticky zbavíte nechtěného propnutí ruky. Větší než toto pokrčení již není zapotřebí. Předloktí i nadloktí mají nyní větší odstup od luku i tětivy. Nyní se tětiva po svém vymrštění vpřed zřejmě Vašeho předloktí ani nedotkne. A kdyby snad i teď kontakt hrozil, na předloktí se vyrábějí chrániče, které Vás ochrání před vznikem nepříjemných modřin.

Držení luku rukou

Svůj význam má i pozice ruky při držení luku. Uchopte luk přesně za střed, aby za obě ramena táhla stejná síla a ruka nebyla v zápěstí páčena. Pokud držíte luk mimo střed a v ruce nemáte dost síly na jeho udržení, bude Vám luk v ruce tancovat a může Vás i udeřit. Důležitá je i poloha končíku šípu na tětivě popřípadě místo úchopu tětivy.

Mnoho lidí má bod přítlaku luku (tam kde cítíte hlavní tlak luku při natažení tětivy) pod palcem. To je v podstatě správně. S polohou bodu přítlaku je možné si hrát nebo vyzkoušet něco jiného. Pokud jeho polohu např. přesunete více na stranu palce (na palcový sval), zvětšíte tím odstup paže od luku a tětivy. Další možností je bod přítlaku přesunout do ohbí mezi palec a ukazovák. V této poloze se mírně zvrátí zápěstí vpřed, a stane se tak pružnější při tlumení rázů luku. Zkuste si s napřímenou rukou ukázat ukazovákem vpřed. Jaká je teď poloha Vašeho zápěstí? Při lukostřelbě přeci též rukou držící luk ukazujeme na cíl. Zkuste si tedy několik poloh podle těchto rad a najděte si tu, která Vám vyhovuje nejlépe.

Odstup tětivy od rukojeti

Posledním bodem je odstup tětivy od rukojeti na luku v klidovém stavu. Uvědomte si, že tětiva po výstřelu před vymrštěním šípu švihne vpřed přes tuto klidovou polohu. Klidně se může stát, že tento švih zasáhne Vaše zápěstí či předloktí. Příliš blízká poloha tětivy tedy znamená riziko bolesti při střelbě.

Teoreticky lze zkrátit tětivu tak, aby se odstup od zápěstí zvětšil. Tím se ale zvětší předpětí luku a zkrátí „přešvih“ tětivy. Nátahem se ale luk dostává do většího napětí. Pokud to člověk přežene, může luk rychle přetáhnout, čímž jednou provždy luk ztratí svou sílu. Doporučuji tedy číst návod od výrobce luku a odstup tětivy zvětšovat jen po milimetrech.

Napsat komentář